Že v knjigi Ribarjenje (2023) je Vlasta Črčinovič Krofič pokazala velik smisel za pisanje kriminalk. Uspeva ji ustvariti napeto ozračje in vznemirljivo pričakovanje ter zgodbo stopnjevati do presenetljivega konca.
Najnovejše literarno delo Vlaste Črčinovič Krofič, roman Ribarjenje (2023), bi bilo žanrsko mogoče opredeliti kot kriminalni roman in takoj dodati, da je nova besedna stvaritev veliko več.
V delu je najti veliko prvin kriminalke in detektivke, ki praviloma protagonistko vodijo do zagonetnih rešitev ali pa odkritja neznanega avtorja. /…/ Obravnavane kratke in še pogosteje kratke kratke zgodbe odlikuje tudi črn humor, ki ga avtorica spretno vnese v razpredanje junakinje.
Vlasta Črčinovič Krofič, urednica zbirke PREPLETANJA
2022
Avtorice, ki so združile svoje pesmi v skupni pesniški zbirki Prepletanja, niso novinke, saj so svoja dela objavile v literarnih zbornikih, samostojnih pesniških zbirkah in na recitalih. Urednica zapiše: »Želimo si, da bi vam verzi, objavljeni v tej pesniški zbirki, polepšali dan.« (str. 7)
Vlasta Črčinovič Krofič piše o današnjem času in je družbenokritična. Odziva se na pasti kapitalizma, potrošniško miselnost, socialne razlike, krpanovsko naravnanost, ki pomeni, da se je v slehernih, še tako zapletenih gospodarskih okoliščinah pač treba nekako znajti. Omenja korupcijo, tajkune, politike, privoščljivce, lažne veljake in ljudi, ki živijo na tuj račun.
Vlasta Črčinovič Krofič SLIKA PRED BESEDO – SLIKARKIN POGLED NA KNJIŽNO OPREMO
2022
Vlasta Črčinovič Krofič razgrne razvoj in pomen podob, znamenj, simbolov in pisav. Pri tem navaja natančne definicije in išče umestitev v čas in prostor. Temeljito preuči sestavne dele knjige, njihove formate in uporabo. Izhaja iz spoznanj vidnih teoretikov in uveljavlja tudi lastne izvirne ugotovitve in pravi, da so v njenih očeh knjige največje bogastvo, zato toliko bolj ceni njihovo zunanjo podobo oziroma knjižno opremo.
Vlasta Črčinovič Krofič v zbirki kratkih pripovedi Celica izhaja iz preteklosti, prikazuje pa tudi današnji čas. Njeno pisanje vsebuje avtobiografske prvine, sočasno se pisateljica vživlja v doživljanje različnih žensk, piše v prvi in tretji osebi, spregovori celo kot pasji štirinožec. Avtorica piše iskreno, iskrivo in duhovito.
Knjiga Ne padi v dimnik je sestavljena iz pesmi kot napovedi vsebine, kratkih zgodb, dramskega prizora in utrinkov. Avtorica tke na videz drobne in subtilna pripovedi, vendar pa se le-te odlikujejo tudi z globino. O dogodkih, občutjih in srečavanjih piše s posebno tankočutnostjo, privzdignjenostjo ter vživljanjem v različne življenjske položaje in ljudi, tudi take, nekoliko čudaške in skrivnostne, kakršni so bili, kot pravi, člani njene družine, sorodniki, ki se jih spominja s toplino in ljubeznijo. Njene najboljše prijateljice so bile vedno knjige, saj se ji v njih ponujata vir in zakladnica modrosti.